بیشتر مقالاتی که تا به حال در مورد اجاره خودرو و ماشین خوانده اید بیشتر در مورد توجه به بندهای قرارداد نوشته شده است و سوالی که بسیاری از کاربران سایت قبل از عقد قرارداد از ما میپرسند این است که بندهای قرارداد دقیقا چه چیزهایی هستند و شامل چه مواردی می باشد؟ سوال کاملا به جا و مناسبی است و دانستن تمامی بندهای قرارداد قبل از اجاره ماشین الزامی است. در واقع زمانی انسان می تواند در مورد مسائل پیش روی خود درست تصمیم گیری کند که اطلاعات کامل و جامعی از قبل در مورد آن موضوع داشته باشد. دانستن بندهای مربوط به قرارداد اجاره خودرو این درک را به شما می دهد تا قبل از هر اقدامی شرایط احتمالی را بسنجید و بدانید که چگونه می توانید برای اجاره ماشین اقدام نمایید. در این قسمت از مقاله سعی داریم مهمترین بندهایی که در مورد اجاره خودرو باید بدانید را ذکر کنیم، پس با ما همراه باشید.

بندهای قرارداد

در این قسمت می خواهیم مهمترین بندهایی که در مورد اجاره ماشین باید بدانید را توضیح دهیم و ببینید که این شرایط به نفع کاربر به منظور اجاره ماشین می باشد یا نه.

میانگین کیلومتر مشخص و معین به منظور تردد خودرو

تردد خودرو اجاره شده طی یک مدت زمان مشخص و همچنین میانگین کیلومتر تعیین شده امکان پذیر می باشد. این بند قرارداد یک محدودیت نخواهد بود و امکان مانور روی آن وجود دارد و در واقع پیش شرطی برای اجاره ماشین می باشد.

احتمال بوجود آمدن خلافی برای خودرو اجاره شده

اجاره خودرو از شرکت به همان شکلی که تحویل گرفته شده است باید به همان صورت نیز تحویل شرکت و صاحب آن شود. وجود هر گونه آسیب، خراش دیدگی، خلافی و همچنین نقض کردن قوانینی که توسط اداره راهنمایی و رانندگی وضع شده است، موجب نقض کردن این بند قرارداد اجاره خودرو بوده و اجاره کننده باید مسئولیت تمامی این موارد را بر عهده بگیرد و باید جریمه آن را به شرکت پرداخت کند.

تاخیر در تحویل اجاره ماشین

تحویل به موقع و در زمان تعیین شده برای شخص اجاره کننده یکی دیگر از بندهای قرارداد می باشد که باید حتما مورد توجه جدی قرار بگیرد. زیرا رزرو خودرو برای کاربران دیگر طی یک ساعت معین و مشخص انجام شده و عدم تحویل به موقع خودرو اجاره شده توسط کاربر قبلی متحمل ضرر زیادی از سوی شرکت و همچنین عدم رضایت مشتری و کاربر بعدی خواهد شد. در صورتی که شخص اجاره کننده خودرو با تاخیر خودرو را تحویل دهد طبق یک جدول بندی مشخص بر طبق ساعت و روز دیرکرد هزینه اضافی بابت تاخیر باید پرداخت نماید.

وقوع تصادف با خودرو اجاره شده

در صورتی که تصادفی بین اجاره خودرو شرکت با دیگر وسایل نقلیه بوجود آید، تمامی مسئولیت آن بر عهده شخصی است که خودرو را از شرکت اجاره کرده است. اجاره کننده خودرو باید حتما کروکی ماشین و دیگر موارد لازمه را به صاحب شرکت ارائه دهد. در حالت کلی و در صورت وقوع هر نوع حادثه ای چه طبیعی و غیر طبیعی نظیر وجود سیل، برخورد خودرو به تیر برق و … سعی کنید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و ابتدا به 110 تماس گرفته و موضوع را با عوامل محترم نیروی انتظامی در میان گذارید و سپس آدرس نزدیکترین کلانتری را از ایشان پرسیده و هر چه سریعتر خودرو را به آنجا منتقل کنید و در همین حین موضوع را به شرکت و صاحب آن اطلاع دهید.

وجود هر گونه تغییر در ظاهر و مشخصات فنی خودرو

این کار به شدت ممنوع می باشد و وجود هرگونه تغییر در شکل ظاهری خودرو اعم از چراغ، بدنه، لاستیک و … و همچنین تغییر در مشخصات فنی ماشین موجب نقض بند قرارداد اجاره ماشین شده و باید علاوه بر هزینه اولیه اجاره خودرو، خسارت وارده را نیز بابت نقض این بند بپردازید. در واقع این کار نوعی جرم محسوب شده و فقط زمانی برآورد هزینه انجام می شود که کارشناس به طور دقیق کل خودرو را چک کند.

بررسی و چکاپ ماشین

یکی دیگر از بندهای قرارداد اجاره خودرو چک آپ کلی ماشین می باشد. یعنی در قرارداد ذکر شده است که تمامی تعویض آب، روغن موتور و … بر عهده اجاره کننده می باشد و در صورت خرابی خودرو براساس این موضوع خسارتی توسط شرکت از مستاجر اخذ خواهد شد.

علاوه بر موارد اشاره شده در بالا، بندهای دیگری نیز در قرارداد وجود دارد که هر آژانس اجاره خودرو به طور اختصاصی می تواند آن را به قرارداد اضافه کند و خواندن تمامی این بندها الزامی بوده و می توانید قبل از اجاره ماشین و عقد قرارداد در مورد هر یک از بندها با صاحب شرکت گفت و گو کرده و در مورد آن سوال کنید و تا زمانی که جواب قانع کننده نگرفتید قرارداد را امضا نکنید.

یک نکته بسیار مهم برای افرادی که قصد دارند خودرویی را اجاره کنند این است که حتما در هنگام تحویل خودرو از شرکت از تمامی قسمت های مختلف خودرو عکس و فیلم بگیرید و تمامی این مدارک را دست خود نگه دارید تا در هنگام تحویل آن به شرکت جای هیچ شک و شبهه ای باقی نماند و متحمل خسارت نشوید.

نتیجه گیری: در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی را در مورد بندهای قرارداد اجاره خودرو به شما عزیزان ارائه دهیم. در واقع مهمترین بندهای قرارداد اجاره ماشین همین موارد بوده و چیزی غیر از این نخواهد بود و زمانی که شما بتوانید از خودرو درست استفاده کنید به هیچ وجه این قوانین را نقض نکرده و می توانید از خودروی اجاره شده کمال استفاده را ببرید. در واقع تنها تقاضای شرکتهای اجاره خودرو از مشتریان خود این است که به قوانین پایبند باشند و احتیاط لازم را در هنگام رانندگی رعایت نمایند.

در صورتی که در ارتباط با این مقاله سوال دیگری دارید، می توانید با شماره … تماس گرفته و اطلاعات لازم را از کارشناسان مجرب ما دریافت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست